Göğüs Büyütme

Göğüs  Büyütme Estetiği

Kadın vücudunun en önemli görsel öğesi olan göğüsler,  giydiğiniz kıyafetlerden, iç çamaşırlarına kadar duruşunuzu, görünüşünüzü ve hatta kendinize olan güveninizi etkileyen bir unsurdur. Göğüslerinizin normalden daha küçük olduğunu düşünmek  sosyal yaşamınızda özgüven kaybına neden olabilir.  Bu durumda meme büyütme operasyonlarına başvurulur. Memeler, gelişim bozukluğu veya genetik faktörler gibi birçok nedenden dolayı küçük kalabilir yada hamilelik sonrasında içleri boşalıp küçülebilir.  Bazen de asimetrik bozukluk karşımıza çıkar, bu durumda ise  sadece göğüslerden bir tanesi  diğerine göre küçük kalır.  Bu tür durumlardan rahatsızlık duyan hastalarda meme büyütme operasyonu ile daha büyük, dolgun, diri ve daha estetik görününen göğüsler oluşturulur.

Kimler  Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırmalı?

  • Gelişimsel olarak göğüsleri gelişmeyen yani gelişim çağından itibaren göğüsleri hep küçük olanlar. Genellikle bu hastalarda hormonal bir bozukluk tesbit edilemez ve bu durum tamamen yapısaldır.
  • Hamilelik ve emzirme döneminden sonra memenin içlerinin boşaldığı ve yumuşadığı durumlarda meme büyütme operasyonuna başvurulur. Bu hasta grubunda genellikle meme başında fazla bir sarkma olmadan memenin alt kısmında sarkma oluşur, silikon ile bu da giderilmiş olur.
  • Meme büyütmeden faydalanan bir diğer grupta memelerin arasında hacim ve şekil  olarak ciddi asimetri olan kişilerdir. Bu durumda da meme büyütme operasyonlarına başvurulur.
  • Memenizi daha dik ve büyük şekle getirmek amaçlı yerleştirilen silikon meme implantlarının kullanımı için belirlenmiş bir üst yaş sınırı yoktur. Kişinin genel olarak sağlığının iyi olması yeterlidir. Bunun yanında bu operasyon için onsekiz yaşında olmak bir alt yaş sınırıdır.

Göğüs Büyütme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle konusunda uzman bir plastik cerrah seçilmeli.  Operasyon öncesi cerrahınız ile doğru iletişim kurmak ameliyat sonrası sürprizlerle karşılaşma olasılığını ortadan kaldırır.

İkinci önemli konu; İdeal göğüs büyüklüğüne karar vermektir. Göğüs büyüklüğünü belirleme ile ilgili teknik hiçbir sınırlama yoktur.  Hastanın beklentilerini doktoruna doğru olarak aktarması gerekir. Plastik cerrahınız arzularınızı göz önüne alarak, ideal göğüs büyüklüğünüz ile ilgili tavsiyelerde bulunacaktır.  Göğüs kafesinin genişiliği,  hastanın boyu, kol uzunluğu, omuz genişliği, var olan memenin taban genişliği ve yüksekliği göz önüne alınarak göğüs büyüklüğü ile ilgili tavsiyeler sunulur. Her iki göğsün eşit büyütlükte olması, vücudun taşıyabileceği büyüklükte olması dışarıya doğru taşmaması,  dolgun ve diri görünümünün yanı sıra doğal görünmesi  önemlidir.

Meme büyütme öncesi dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda implantın nereden yerleştirileceği konusudur. Bu konu, hastanın arzusu da dikkate alınarak tavsiyelerimiz neticesinde şekillenmektedir. Meme implantı, koltuk altı, meme başının etrafındaki koyu kısımın çevresinden ve memenin alt kısmından olmak üzere üç giriş yerinden yerleştirilir. Bu konu hasta ve doktorun ortak kararı ile netleştirilmelidir. Bu ameliyatlarla ilgili farklı teknik uygulamalar ve bunun yaratacağı farklı sonuçlar ayrıntılarıyla  hastaya anlatılmalıdır. Meme başından implantın yerleştirilmesi tekniğini uygun olan hastalarda izsiz iyileşmesinden dolayı çok sık tercih etmekteyiz.


 

Silikon Seçimi

Meme büyütme işlemi silikon meme protezleri ile yapılan bir operasyondur.  Silikon diye kısalttığımız dimetil siloksan bir çeşit polimer olup ideal özellikleri taşıyan bir biyoimplanttır. Günümüzde insanlarda bu maddenin katı formu ve yarı katı olan jel formu çok değişik amaçlarla güvenle kullanılmaktadır. En yaygın kullanım alanlarından birisi de meme büyütmek amaçlı olanıdır. Slikon maddesi uzun yıllardır kullanılan, günümüzde kalitesi ve çeşiti artmış bir meteryaldir.

Günümüzde kullanılan silikon meme protezlerinin içi jel halindeki silikon olabildiği gibi, serum fizyolojik(salin) ve hatta çok tercih edilmeyen başka maddelerde olabilmektedir. Hepsinin ortak tarafı ise, protezin kişinin  vücudu ile temas halindeki dış kısmı  katı silikondur. Serum fizyolojik(salin implant) olanlarda, katı silikon olan dış kısmın içi operasyon sırasında  doktor tarafından serum fizyolojik ile yani binde dokuzluk tuzlu su ile doldurulmaktadır. Silikon jel olanlar ise istenilen hacim ve şekillerde fabrikasyon olarak hazır üretilmiş olarak temin edilip yerleştirilmektedir. Ödün verilmemesi gereken kısmı, cinsi yada şekli nasıl olursa olsun mutlaka pürtüklü yüzeyli (textured surface) olmalıdır. Yüzeyinin pürtüklü olması yıllar içinde gelişebilecek olan kapsül kontraksiyonu riskini çok azaltmaktadır. Şekil olarak ise damla, yarı damla ve yuvarlak diye özetleyebileceğimiz çok sayıda çeşit mevcuttur. Bu silikon çeşitlerinden hangisinin kullanılacağına hastalarla birlikte muayene sırasında karar verilir.

Göğüs Büyütme Ameliyat Süreci

Ameliyattan  10 gün önce  aspirin, E vitamini, coenzim Q gibi kan sulandırıcı ve iyileşmeyi etkileyen ilaçlardan kaçınılmalıdır. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka bildirilmelidir.

Özel bir sağlık sorunu yok ise, ameliyat günü yapılan bazı tahlillerle ameliyata engel olup olmadığına karar verilecektir. Ameliyat öncesi odada ayakta hastaya yapılacak bir çizimle protezin konulacağı alan ve cerrahi teknik detaylar belirlenir, ameliyat öncesini ve sonrasını kıyaslamak amacıyla fotoğraflar çekilir. Ameliyat öncesinde genellikle 5-6 saat kadar aç olunması gerekir.

Hastaya ömürlük olarak yerleştirilen protezlerden sonra  kişi hamile kalıp, çocuğunu emzirebilmektedir. Uygun yerleştirildiği sürece meme silikonunun varlığı hamilelikte önlem alınması gereken ilave bir durum yaratmamaktadır.

Meme büyütme prosedürleri genellikle altmış ile doksan dakika arasında sürer ve derin sedasyon altında yapılır. Bu yöntemde hasta uyur fakat klasik genel anestezi almamış olur. Bu sayede ameliyat  sonrası hemen aktif olunur. Meme büyütme ameliyatlarında dren konulmaz.  Ameliyat sonrası iki saat kadar gözetim altında tutulursunuz. Takibinde dilerseniz ameliyatın yapıldığı gün evinize, ertesi gün ise işinize gidebilirsiniz

Meme Büyütme İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyat izleri açısından genellikle meme başının renkli bölümü ve renksiz bölümünün birleştiği noktadan yapılan kesiler belirsiz iyileşirken, meme altında ise ilk aylarda daha belirgin olan izler oluşmaktadır. Bu yaklaşık olarak 3 – 4 cm uzunluğundadır. Koltuk altındaki kesi ise normal duruşta belli olmamakla birlikte, kaldırılıp aksilla çukuru ortaya çıkarıldığı zaman çizgi halinde belli olmaktadır. Bu durum zaman içerisinde giderek azalan karakterdedir. Bu ameliyatlarla ilgili farklı teknik uygulamalar ve bunun yaratacağı farklı sonuçlar ayrıntılarıyla  hastaya anlatılmalıdır. İzsiz  iyileşmesi nedeniyle en sık meme başından konulmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Bebek Emzirilir mi?

Meme protezi meme dokusunun altına yerleştirilir  ve meme başından konulduğunda  dahi yerleştirilen protez meme dokusuna yada süt kanallarına zarar vermez. Süt verme ile ilgili birebir slikondan kaynaklanan bir sorun yaşanmaz. Bu konuyu cerrahınız tecrübesi ile size garanti etmelidir.

Slikon Kanser Yapar mı?

Yapılan araştırmalar vücut içine yerleştirilen slikonun kanser yapmadığını göstermiştir. Bu konuda bilimsel araştırmaların yanında çok uzun bir gözlem süresi geçmiştir. Tüm dünyada kabul görmekte ve çoğu ülkede en sık yapılan estetik operasyondur.

Slikonun Ömrü Ne Kadardır? Değiştirilmesi Gerekir mi?

Aslında teoride slikonun ömrü insan ömründen de fazladır.  Ancak geçen yıllar ile birlikte deri, derialtı dokularının sarkması ve aşırı kapsül oluşması gibi nedenlerle slikonlarında görüntüsü bozulabilir.  Bu durumda tekrar müdahale gerekebilir.

Slikon Patlar mı?

Meme protezi dışarıdan bir etki olmadığı sürece patlamaz. Dışarıdan delici bir cisimle yaralanmış olması gerekir. Dışarıdan bir etki ile delinen slikon jel meolekülleri sıkı bağlarla bağlanmış olduğu için diğer dokulara yayılmaz. Zaten her slikon protezinin etrafında az yada çok oluşan  kapsül dokusu slikonu korur.