Jinekomasti

Jinekomasti

Erkek göğüsünde meme bezi (glanduler doku) bulunmasına “JİNEKOMASTİ” denir. Bu durum %95 oranında tamamen yapısal olup; herhangi bir sağlık sorunu değil, estetik bir problemdir.

Günümüzde VASER LIPOSUCTION ile; kesmeden, milimetrik deliklerden hem bu dokular alınıp göğüs şekillendirilmekte hem de sportif bir görünüm kazandırılmaktadır. Ertesi gün ise işinize dönebilirsiniz.  

Her Meme Büyüklüğü Jinekomasti midir?

Şişman bir erkeğin yağ birikimi nedeniyle büyük görülen göğüsü “YALANCI JİNEKOMASTİ” (pseudogynecomastia) olarak adlandırılır. Günümüzde VASER LIPOSUCTION ile; hem büyük olan meme kesmeden küçültülür hem de gerçek anlamda şekillendirip atletik bir görüntü kazandırılır. 

Jinekomasti Neden Ortaya Çıkar?

Jinekomasti, bebeklerin yüzde altmışında ilk yirmisekiz günü ifade eden yenidoğan döneminde geçici olarak görülür. Ergenlik döneminde adölesan erkeklerin yüzde altmış dört gibi bir oranında görülür. En sık 14 yaşında karşılaşılaşılan bir durumdur. Bunların çoğu bir iki yıl içinde gerileyecek normal kabul edilebilir bir durumdur. İkinci yılın sonunda halen gerileme görülmüyorsa çözüm aranmaya başlanmalıdır.

Bazı hastalıklar ve ilaçlarda jinekomasti yapabilir.. Siroz, troid ve böbrek hastalıklarına eşlik edebilmektedir.Ayrıca hormon salınımına yol açan bazı kanser türlerinde (testis, böbrek üstü bezi, hipofiz ve akciğer) ve hormon salınımını etkileyen hipogonadizm gibi hastalıklar ile birlikte bazı kromozom bozukluklarında da jinekomasti görülebilmektedir. İlaçlardan ise östrojen, spirinolakton, simetidin, digoksin, marihuana, reserpin, diazem ve teofilin gibi ilaçlar yol açabilmektedir.

Jinekomasti hastaların yüzde doksanında ise hiçbir sebep bulunamaz, hiçbir ek hastalık veya hormonlarda farklılığa neden olabilecek durum yoktur; bu durum tamamen yapısaldır.

Jinekomasti de belirtilen bir yaş sınırı olmamakla beraber 17 yaşından itibaren müdahale edilebilir. Çünkü jinekomasti  ameliyatının bir an önce yapılmasının hastaların psikolojik sağlıkları açısından çok önemlidir.

Ameliyat Sonrası

Meme; yağ dokusu ve meme bezlerinin karışımıdır. Jinekomastide bu yapıların birlikte aşırı gelişimi söz konusudur. Eskiden meme başının altında elle de hissedilebilen bu yapıların kesi yapılarak çıkarılması gerekirdi çünkü bu dokular gerek konvansiyonel gerekse lazer liposuction ile tam olarak alınamazdı. Günümüzde ise VASER LİPOSUCTİON ile kesmeden gerçek şekillendirme mümkün olmaktadır. ERTESİ GÜN İŞİNİZE GÜCÜNÜZE DÖNEBİLİRSİNİZ.