Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun hem estetik hemde sağlık açısından çok önemli bir işleve sahiptir.Yüzümüzün tam ortasında bulunan burun karşılıklı iletişim sırasında bakışların odaklandığı noktada yar alır.  Burun güzelliği güzelliğe fazladan bir değer katarken, burundaki şekil bozuklukları da bir o kadar diğer güzellikleri görünmez kılacaktır. Yüzümüz ne kadar güzel olursa olsun eğer burnumuzda kusurlarımız varsa, gözümüzün, kaşımızın güzelliği arka planda kalacak karşımızdaki kişinin dikkati istemsizde olsa buruna kayacaktır. Bu durumdan rahatsızlık duyan kişiler özgüven kaybına neden olacak psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir.

Bunun dışında burundaki septum eğriliği, burun kırılması gibi problemlerden dolayı; kişiler burunun asıl işlevi olan nefes alma konusunda sorunlar yaşayabilirler. Bu durumda da burun estetiği kaçınılmaz çözümlerden biridir.

Rinoplasti (nazoplasti) Nedir?

Rinoplasti ve nazoplasti aynı kavramlar olup, estetik burun cerrahisi, burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatı olarak adlandırılır. Estetik burun cerrahisinin amaçlarından bir tanesi burunun fonksiyonlarını sağlıklı olarak yerine getirmesini sağlamak, diğeri ise burnun yüzümüze uygun, doğal ve estetik olarak yeniden yapılandırılmasıdır.

 

 

Burun Estetiğine Kimler İhtiyaç Duyar?

  • Burunun var olan estetik görünümünden memnun olmamak
  • Burun ucu kaldırılması
  • Burun kemiğinin alınması
  • Burun büyütme
  • Burun küçültme
  • Burun eğriliği
  • Burun kırılması gibi problemlerde burun estetiğine başvurulur.

Cerrah Seçimi

Burun estetiği yüz estetik cerrahisinin en zor ameliyatlarındandır. Burun yüzün tam orta bölgesinde olmasının yanı sıra eğer düzgün şekillendirilmezse kozmetik sorunların yanında fonksiyonel sorunlar da eşlik eder

Burun estetiğinde diğer estetiklerden biraz daha farklı olarak cerrah seçimi çok daha önemlidir. Çünkü burun estetiğinde cerrahın başarısı konusu ile ilgili bilgi ve becerileri deneyimlerine bağlıdır. Hasta ve doktorun ameliyat öncesi birbirleri ile iletişimi sağlıklı olmalıdır. Hasta beklentilerini açıkca doktoruna anlatmalı, doktoru beklentilerinin gerçekci olup olmadığını, beklentilerinin ne kadarını karşılayacağını hastaya ifade etmelidir.

Burun Estetiğinde Kullanılan Teknikler

Burun estetiği ameliyatında (rhinoplasty) kullanılan kapalı burun ameliyatı ve açık burun ameliyatı olmak üzere kullanılan iki teknik vardır.  Kapalı burun ameliyatı en az travma ile müdahalenin yapılmasından dolayı tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleri ile uyumlu kabul edilir. Ancak önceden yetersiz veya yanlış ameliyat olmuş hastalarda, doğru nefes alma için önemli olan nazal valve problemlerde kapalı teknik yetersiz kalabilir. Bu durumlarda açık rinoplasti tekniklerine başvurmak gerekebilir.  Bugün sağlıklı bir burun ameliyatı için esas olan tekniklerin tamamına hakimiyettir. Bizim pratiğimizde, ameliyatların %95’i kapalı rinoplasti ile dışarıdan hiç bir kesi olmadan yapılmaktadır.

İlk kez Burun Estetiği Olmayan Hastalar

Daha önceden herhangi bir cerrahi girişim geçirmemiş bir burunda yani primer rinoplastide, cerrahın karşılaşabileceği güçlükler, hastanın daha önceden bir cerrahi uygulama geçirmiş olması durumunda daha da artmaktadır. Revizyon ameliyatı (sekonder rinoplasti) basitçe aynı anatomik bölgede ikinci bir ameliyat değildir. En olumlusu, hastanın beklentisi bir önceki ameliyat sonrasındaki oluşan görüntüden daha iyi bir hale gelmesidir. En kötüsü hastanın yüzünün ortasında bir deformiteyle birlikte fonksiyonel açıdan da belirgin şikayetlerinin olmasıdır. Hastaların yüksek beklentileri cerrahı en iyi sonucu alması açısından iyi bir preoperatif planlamaya itmektedir. Cerrah deformiteyi analiz edecek yeterli bilgiye sahip olması, nasıl tedavi edeceğine karar verebilmesi ve tam doğru olmadığında veya tamir tekniği uygun olmadığında alternatif yöntemlere hakim olması gerekmektedir. Primer burun estetiği yapan cerrah için bile güçlükler oluşturan anatomik varyasyonlar, revizyon rinoplasti yapan cerrah için de mevcut durumu ve belirsizliği daha da güçleştiren ve doğru teşhis ve iyi bir onarımla üstesinden gelmek zorunda olduğu bir durumdur. Daha önce ameliyat olmamış ve olmuş burunların analizleri her ne kadar benzer olsa da alttaki yapılar ve anatomi tamamı ile farklı olabilmektedir. Anatomik yapıdaki bozuklukların uygun analizle ortaya konması, revizyon rinoplastide sonuçların daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Süreci ve Sonrası

Burun estetiği ameliyatı öncesinde doktorunuzla iletişim önemlidir. Burun estetiği öncesinde  fotoğraflarınız çekilecek ve bilgisayarda operasyon planlanacaktır. Bu fotoğraflarda ameliyat sonrası burunun muhtemel görüntüsü ile ilgili öngörünüz oluşacaktır.

Ameliyata  hazırlık aşamasında size yiyecek ve içecek, sigara içimi, bazı vitamin preparatları ve ilaçlardan kaçınmanız yolunda özel bir takım önerilerde bulunulacaktır.  Bu önerileri dikkate almanız burun operasyonu sırasında ve sonrasında iyileşmenizi olumlu yönde etkileyecektir.

Burun estetiği operasyonu ayaktan (günü birlik) veya bir gece yatışlı olarak tam teşekküllü hastanelerde yapılır. Burun estetiğinde tampon uygulaması rutin olmayıp sadece rinoplasti ile birlikte septoplasti de yapılan hastalara konulmaktadır.

Burun estetiği operasyonu genellikle bir ila iki saat sürmektedir. Burun operasyonu sırasında burun üzerindeki cilt, altındaki kemik ve kıkırdak çatıdan tamamen ayrılmakta ve istenilen şekil verilmektedir. Bu şekillendirme, sizin sorununuza uygun olarak estetik cerrahınızın tercih ettiği bir yöntemle yapılacaktır. Sonrasında da cilt, yeni çatının üzerine geri yerleştirilir.

Operasyondan sonraki ilk yirmi dört saat içinde yüzünüzde şişlik, burnunuzda ve başınızda ağırlık hissedebilirsiniz. Bununla ilgili doktorunuz size ağrı kesici ilaç verecektir. Gözlerinizin çevresindeki morluk ve şişliğin ilk 1-2 gün içinde arttığını farkedebilirsiniz.  Soğuk uygulaması şişliğinizin daha az olmasını sağlayacak ve sizi daha iyi hissettirecektir. Yine de kendinizi göründüğünüzden daha iyi hissedeceksiniz, düzgün yapılmış bir burun ameliyatında ağrı olmayacaktır. Gözünüzdeki şişlikler bir haftada morluklar ise ikinci haftanın sonunda geçmiş olacaktır. Burunda ise, sizin ve estetik cerrahınız dışında kimsenin dikkatini çekmeyecek miktarda şişlik birkaç ay daha sürecektir. Burun estetiği operasyonu takiben ilk birkaç gün içinde az miktarda kanama ve birkaç hafta burun tıkanıklığı olabilir. Ameliyat sonunda burnunuza tampon yerleştirilmiş ise bu birkaç gün içinde çekilecek ve siz kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Septum Deviasyonu Nasıl Düzeltilir?

Septum eğriliği için uygulanacak tek tedavi septumdaki eğriliğin bir ameliyat ile düzeltilmesidir. Septoplasti adı verilen bu cerrahi teknikte mukozaya zarar vermeden eğri olan septum bölgeleri kıkırdak desteği konularak düzeltilir.  Bazı cerrahlar tarafından uygulanan tekniklerde ise septum kıkırdaklarının tamamen çıkartılması burun sırtında düşmeler ve şekil bozuklukları gibi sonuçlar doğurabilir. Tecrübeli bir estetik cerrahın ameliyatı ile bu sorunlardan  kaçınmak mümkündür.

Bu ameliyatta  tüm işlemler burun içerisinden yapılır ve dışarıda herhangi bir kesik izi görülmez.

Burun eğriliği düzeltme ameliyatını derin sedasyonla yapmayı tercih ediyoruz. Bu yöntemde lokal anestezinin yanı sıra kişi damardan verilen ilaçlarla uyutulmuş olur. Ameliyat sonrasında hastalar 1-2 gün burun tamponu kullanır.  Kullanılan tamponlar buruna zarar vermez ve çıkartılıp takılırken ağrıya sebep olmayan özelliklere sahiptir.  Sadece septoplasti yapılmışsa ameliyat sonrası yüzde herhangi bir şişme ve morarma ile karşılaşılmaz. Hastalar genellikle ameliyatın olduğu gün taburcu edilir. Ertesi gün tüm faaliyetlerini gerçekleştirebilirler ancak burnun tamamiyle iyileşmesi 2 haftayı bulmaktadır.

Burun Kırılması Nasıl Düzeltilir?

Burun kırılmasında, hastanın burun kemiğinde yer değiştirme yoksa burun içine tampon ile destek sağlanarak çözüm üretilebilir. Ancak burun kemiğinde yer değiştirme varsa durum biraz daha farklılaşacaktır, bozulan şekli düzeltmek gerekecektir. Burun kemiğindeki yer değişikliğini düzeltmek için en uygun zaman ilk bir iki saattir. Bu zaman diliminde müdahale edilmeyen kırıklarda ödem oluşma riski oluşur. Ödemli burunda burnun şeklini tespit edip değerlendirmek zor olacağı için müdahale 3-5 gün sonrasına ertelenir. Burun kırığı ameliyatı için 2 haftadan fazla süre müdahale edilmezse kemikte kaynama oluşacaktır.  Burun kemiğinde kaynama oluşan durumlarda ameliyat 3 ay sonra burun estetiği teknikleri ile gerçekleştirilir.

Burun kırıklarına müdahale de, çocukların uyutulması gerekebilir ama yetişkinlerde çoğunlukla lokal anestezi kullanılır.  Burun lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra, bir yandan burun içine sokulan elevatör ile, diğer yandan da dışarıdan elle burun kemikleri eski şekline getirilmeye çalışılır. Burun kemikleri yerine oturtulduktan sonra burun içinden tamponlarla desteklenmesi gereklidir. Tampon olarak genellikle antibiyotik emdirilmiş gazlı bez konur. Burun kemiklerinin dışarıdan da desteklenmesi gereklidir. Bunun için dışarıdan alçı ya da flasterler kullanılabilir. Müdahele sonunda hastaya antiinflamatuar ve ağrı kesici verilir.

Burun kırığı düzeltildikten sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu burunu özellikle ilk üç ay yeni darbelerden korumaktır.