Kepçe Kulak (Otoplasti)

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak kulağın doğuştan tek ya da çift taraflı olarak kafatasından geniş bir açıyla ayrılması ve kulak kıvrımlarının olmaması durumudur. Kepçe kulak patolojisi doğumsal bir gelişim kusurudur. Kulağın kafatası ile ortaya çıkardığı açı 23 dereceyi aştığı zaman kepçe kulaktan söz edilir. Kepçe kulakta iki durum dikkat çeker. Bunlardan birincisi, kulağın alt yarısında yer alan çukurluğun derinliğinde ve genişliğinde artmasıdır. İkinci dikkat çeken konu ise; kulağın üst yarısında yer alan kıkırdakların ve buna bağlı olması gereken kıvrımların gerektiği kadar oluşmaması durumudur.

Kimler Kepçe Kulak Ameliyatı Olur?

Kulağın öncelikli işlevi işitme fonksiyonumuzu yerine getiren organımız olmasıdır, ancak kulak sürekli göz önünde bulunan bir bölgede olduğu için olması gerekenden daha büyük olması durumunda insanları rahatsız edebilir. Bu rahatsız olma durumu kişinin özgüven kaybı gibi psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Özellikle çocukluk döneminde, kepçe kulak durumunu yaşayan bir çocuk arkadaşları arasında alay konusu olabilmekte buna bağlı olarak da çocukta içine kapanma, arkadaş edinememe, özgüven kaybı gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Toplumda çok sık rastlanılan bu sorun tamamen düzeltilebilir bir yapısal sorundur. Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) bu konuda hastalarımıza çözüm üreten operasyondur. Kulak gelişimini en çabuk tamamlayan organımız olmasından dolayı, çok küçük yaşlarda yapılabilen bir operasyondur. Dört yaşından itibaren yapılabilir Ancak biz hastalarımıza okul öncesi dönem olan 5-6 yaşından itibaren yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu okula başladıktan sonraki psikolojik gelişimi için de önemlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe kulak ameliyatı, çocuklarda derin sedasyon yani damar yolu ile uyutularak, yetişkinlerde ise lokal anestezi ile yapılan bir operasyondur. Kulak arkasından oluşturulan kesiden kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Kulak kepçesininin arkaya doğru kıvrılarak kepçe görünümünü yok etmek için dokular kıkırdak törpüsü ile inceltilir. Oluşturulan kıvrımın kalıcı olabilmesi için özel dikişlerle tutturularak kulağın başa daha yakın durması sağlanır ve oluşturulan kesi kapatılır. Uygulamada çok kolay ve pratik bir operasyondur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Ameliyat ortalama bir saat sürer ve ağrılı bir operasyon değildir. Hasta aynı gün evine dönebilir. Hastanın günlük yaşamına dönmesi tamamen sargılı görünüm ile ilişkilidir. Kişi isterse ertesi gün bile okul ve işte tamamen aktif olabilir.  Sargı 2- 3 gün arası kulakta kalır. Kulaklardan sargıların alınması ile onbeş gün boyunca geceleri hastalarımızdan tenisci bandı takmaları istenecektir. Bu iki haftalık süreci de atlattıktan sonra hiç kimse kulaklarınıza estetik yaptırdığınızı anlamayacaktır. Operasyon kulak arkasından yapıldığı için iz görülmeyecek, kulakların eski kepçe kulak haline dönme ihtimali ise yoktur. Kepçe kulak (otoplasti) operasyonu sonrası hastalarımız hayal ettikleri görüntüye kavuşacaklardır.