Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Bakışlarımız yüzümüzün tüm ifadesini etkileyen, ruh halimizi yansıtan, estetik açıdan da en önemli öğelerden birisidir. Göz kapaklarımız fonksiyonel işlevlerinin yanında ifademizi de yansıtmasından dolayı oluşan deformasyonlar kişileri rahatsız edebilir. Yaşımız ilerledikçe üst göz kapağında sarkma, kırışıklıklar, yağ fıtıklaşmalarına bağlı kabarıklıklar ve gevşemeler gibi problemler yaşanır. Alt göz kapağında ise derinin bollaşması, kırışıklığın oluşması, göz altı torbalarının belirginleşmesi gibi problemler yaşarız. Yaşadığımız bu göz kapağı problemleri bizi olduğumuzdan daha yaşlı, yorgun uykulu gösterdiği için hastalarımız bu durumdan kurtulmak isterler. Bazen estetik görünüm dışında üst göz kapağının sarkmasının fazla olduğu durumda hastalarımız görüş kaybı yaşadığından dolayı fiziksel problemlerden dolayı da göz kapağı estetiğine başvururlar. Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) bu sorunlara çözüm üreten operasyonlarımızdan biridir.
Genellikle orta yaş ve üzerinde göz kapağı ile ilgili problemler yaşanır. Orta yaş ve üzeri olan başka bir sağlık problemi bulunmayan, göz kapaklarındaki deformasyonlardan rahatsızlık duyan herkes göz kapağı estetiği (blefaroplasti) olabilir. Göz kapağı estetiği için uzman bir plastik cerraha şikayetlerinizi ve ifsteklerinizi ayrıntıları ile anlatmanız gerekmektedir.

Göz Kapağı (Blefaroplasti) Ameliyatları

Üst göz kapağında sarkma, yağ fıtklaşmaları, kırışıklıklar gibi sorunlar yaşayanlara üst göz kapağı estetiği yani üst blefaroplasti yapılır. Üst göz kapağı estetiği ameliyatı, göz kapağındaki doğal katlanma çizgileri üzerinden kesi açılarak yapılır. Oluşturulan bu kesiden deri fazlalıkları ve yağ fıtıklaşmaları temizlenir, fıtıklaşan alan dikişlerle sıkıştırılır ve kesi kapatılır. Üst göz kapağındaki doğal katlanma çizgisi üzerinden yapıldığı için, ameliyat izi doğal bir katlanma izi gibi görülür, dışarıdan dikkat çekmez.
Alt göz kapağında en çok rastlanan sorunlar gözaltı torbaları ve gözaltı kırışıklıklarıdır. Gözaltı torbaları, kırışıklıkları gibi alt göz kapağı problemlerde alt göz kapağı ameliyatı yani alt blefaroplasti yapılır. Bu ameliyat kirpiklerin 1,5 mm altından kesi oluşturularak yapılan bir operasyondur. Oluşturulan bu kesiden göz altı kapağı düzeltilir. Deformasyonun türüne göre; yağ torbaları dışarıya çıkartılır, fıtıklaşma noktaları sıkılaştırılır, torbalanmanın önündeki deri gerginleştirilir yada torbalanın oluştuğu bölgedeki dokular oluşturulan kesiden yanağın üst bölgesine doğru dağıtılır. En son oluşturulan kesi kirpik hizasından dikilir. Ameliyat sonrası kirpik çizgisi bölgesinden operasyonun yapılmasından dolayı ameliyat izi kalmayacaktır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

Göz kapağı estetiği ameliyatlarını derin sedasyonla yapmayı tercih ediyoruz. Yani bu durumda hasta damardan ilaçlar yolu ile uyutulmuş ama genel anestezide almamış oluyor. Farklı sağlık problemi olan yada ileri yaşlardaki hastalarımızda lokal anestezi ile de yapılabilen bir operasyondur. Blefaroplasti tamamiyle ağrısız bir operasyon olup gözünüzün bir miktar şişmesi ve morarması dışında size fiziki zorluklar getirmeyecektir.  Dikişleriniz 3-7 gün arasında alınır. Gözünüzdeki şişlikler bir haftada morluklar ise ikinci haftanın sonunda geçecektir. 15 gün sonra ameliyat olduğunuzu hiç kimse anlamayacaktır. Göz kapağı estetiği plastik cerrahinin yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlarından biridir. Ameliyattan sonra hasta tekrar genç ve enerjik bakışlarına kavuşacaktır.