Ben Tedavisi

Ben  Tedavisi

Derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerin ciltte ortaya çıkmasıyla oluşan deri lezyonları ben olarak adlandırılır. Doğumsal olabildiği gibi, genetik yapıya bağlı olarak ultraviyole ışınlarının etkisi ile de oluşurlar. Açık kahve, siyah, koyu kahve, kırmızı, renksiz hatta bazen mavi renkte bile olabilirler.

Cilt Kanseri Riski

Benler bazen cilt kanserinin belirtisi olabileceği gibi çoğunlukla tehlikesizdir. Ancak mutlaka gözlemlenmelidir. Vücudumuzdaki bir benin tehlikeli olup olmadığını zaten iyi bir gözlemcinin gözden kaçırması mümkün değildir. Çünkü tehlike oluşturabilecek bir ben büyür, şekli değişir, sınırlarını aşarak deride dağılır, kanar, rengi değişir, kabuklanma, kaşıntı ve açık yara gözlemlenir. Bu durumda mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir.

Benlerin Fiziksel Rahatsızlık Oluşturması

Vücudumuzda benler bazen öyle yerlerde bulunurlar ki hareketlerimizi kısıtlar ve yaşam kalitemizi düşürür. Saç derisinin içinde, avuç içinde, ayak tabanında, genital bölgede veya iç çamaşırı bölgesinde sürekli tahrişe uğrayabilir. Yada göz kağağı gibi bir bölgede oluşarak görme fonksiyonumuzu kısıtlayabilir. Bu durumda da kişiler rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak için ben aldırmak durumunda kalabilirler.

Estetik Amaçlı Ben Aldırmak

Benler dudak üstü gibi bölgelerde kişilerin güzelliğine güzellik katarken, bazen de kişinin görüntüsünden rahatsızlık duymasıyla öz güven kaybı yaşamasına neden olabilmektedir. Bu durumda da hiçbir tehlikesi olmamasına rağmen yada kişinin hayatını zorlaştırmasa bile tamamen estetik amaçlı olarak benlerini aldırmak isteyebilirler. Bu durumda da ben aldırmak hastalarımıza çözüm oluşturacaktır. Pürüzsüz ve lekesiz bir cilt hayal eden hastalarımız istedikleri görüntüye ulaşacak ve tekrar özgüvenlerini kazanacaklardır.

Ben Aldırma Operasyonu

Nevüs eksizyonu (ben aldırma) lokal anestezi ile yapılan, pratik, dakikalar içerisinde yapılan, ağrısız bir operasyondur. Ben (nevüs) dediğimiz cilt lezyonlarının herzaman dermal uzantıları olduğu için yakma (koterizasyon), dondurma (kriyoterapi), traşlama, lazer ile ablasyon gibi fiziksel tahrip yöntemleri ile tedavileri mümkün değildir. Tedavilerinde lokal anestezi altında yapılan cerrahi eksizyon gereklidir ve böylece benin köküde temizlenmiş olur. Sonrasında estetik dikiş ile kapatılır. Dışarıya çıkarılan parça mutlaka patolojik teste gönderilmelidir. Ben aldırma operasyonunun plastik cerrah tarafından yapılması ben aldırmada iz kalma olasılığının en aza indirilmesi açısından önemlidir. Ben yakma, dondurma, traşlama, lazer gibi teknikler riskli uygulamalar olduğu için direk cerrahi müdahale tercih edilmelidir. Ben aldırma operasyonunda benin yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak çizgi şeklinde iz kalma olasılığı vardır. Bu çizgi zamanla fark edilmeyecek bir şekle dönüşecektir. Ancak plastik cerrah tarafından cerrahi müdahale ile benin aldırılması ile risk en aza indirilir. Tecrübeli bir estetik cerrah özelllikle yüzünüzde iz bırakmayacaktır.