Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe

Abdominoplasti ve Tummy-Tuck  karın germe ameliyatı ile aynı anlama gelir. Karın germe, karın cildinin gevşek ve sarkık olduğu durumlarda fazla derinin çıkarılması ve daha gergin sıkı bir karın ortaya çıkartılması operasyonudur.

Karın Gerdirme Ameliyatı Kimler İçindir?

Karın bölgesinde çatlak ve sarkmalar oluşan, karın gevşekliğinden rahatsız olan, doğumdan kaynaklı karında sarkmaları olanlar için uygun bir operasyondur.  Karın germe ameliyatı ile orta ve alt karın bölgesindeki tüm o sarkmış bölgeden  kurtulmakla kalmayıp, büyük çoğunluğu aynı alanda bulunan çatlaklardan da kurtulmuş olmaktasınız.

İki Farklı Karın Germe Ameliyatı Vardır;  full abdominoplasti, mini abdominoplasti

Full Abdominoplasti – Mini Abdominoplasti

Full abdominoplasti orta ve alt karın bölgesindeki  sarkmış bölgeyi ve çatlakları ortadan kaldırmayı hedefleyen ameliyattır. İçeriden  doğumlar neticesinde gevşemiş olan karın ön duvarı sıkılığını yeniden oluşturmak amaçlı, karın ön duvarı kas ve zarlarını onarıcı, bu alanı daraltıcı ve şekillendirici pilikasyon (büzgü) dikişleri konulur. Göbek ise eski yerine uygun gelecek şekilde yeniden oluşturulur. Ameliyat sonunda yeni düzgün bir göbeğe, sarkıklığı gitmiş ve sıkı bir karına sahip olunur.

Bunun dışında, karın ön duvar gerginliği kısmen korunmuş  ve karındaki sarkmanın daha ziyade göbeğin  altındaki kısımlarda  yoğunlaştığı, daha hafif şikayeti olan  vakalarda uyguladığımız farklı bir karın germe ameliyatı olan mini abdominoplasti operasyonu mevcuttur. Mini abdominoplasti genelde hamilelik öncesinde ve sonrasında fazlaca kilo problemi olmayan ve özellikle sezaryen ile doğum yapmış anneler için ideal bir yöntemdir. Çünkü normal vajinal doğumun aksine, sezaryen sonrasında  karın tüm katları ile kesildiği için, doğum sonrasındaki involüsyon döneminde tüm yapılar yerine dönerken kesilen bölgede sıkıntı yaşanmakta ve genelde orada bir sarkma ve sezaryen izinin üzerine bir katlantı ile sonlanmaktadır. Mini karın germede; var olan sezaryen izinizi her iki taraftan sadece ikişer santimetre uzatarak istediğimiz sonucu alabiliyoruz. Tam abdominoplastide ise aynı yerde fakat daha uzun bir iziniz olmaktadır. Her iki ameliyatta da bu kesi hattı iç çamaşırınızın ve bikininizin içinde kalacak şekilde ayarlanmaktadır. Mini abdominoplastinin diğer farkları  ise; bu operasyonda  daha az doku çıkarılmakta, göbek yeri değiştirilmemekte, ameliyat izi çok daha kısa olmakta ve operasyon sonrası toparlanma süresi daha kısadır. Bu yöntemde ayrıca ihtiyacı olan hastaya aynı anda liposuction da yapmak mümkündür. Böylece hastanın karın alt kısmı gerilirken aynı zamanda karın ve bel bölgesi de şekillendirilmiş ve inceltilmiş olur. Tam karın germe ile liposuctionu ise aynı anda yapmamayı ve aralarında üç ay olmasını tercih ediyoruz. Bir diğer fark ise  mini abdominoplasti geçirmiş olan kişinin istediği zaman tekrar hamile kalmasında da sakınca yoktur. Sizin için hangisinin gerekli olduğuna kesin olarak muayene ettikten sonra karar vermekteyiz.

Bir diğer karın germe çeşidi ise; çepeçevre karın germe diye dilimize çevirebileceğimiz bir yöntemdir. Bu yöntem ise daha ziyade son on yıl içinde ileri obez kişilerin midelerine yapılan müdahaleler sonrası gündeme gelmiştir. Çünkü bu insanlar kısa sayılabilecek sürelerde çok yüksek miktarlarda kilo vermekteler,  karınları da sırt ve bel bölgeleri ile beraber sarkmaktadır. Bu ameliyat ile aynı anda tüm bu sayılan vücut bölgelerini toparlayabilmemiz mümkün olmaktadır.

Mini abdominoplasti ve tam abdominoplasti yaptığımız hasta gurubunu bir gecelik hastane istirahati sonrasında ertesi gün taburcu etmekteyiz. Mini abdominoplasti gurubu hastane çıkışı hemen işine gücüne dönebilen kişilerdir. Tam abdominoplasti yapılan hastaların ise üç gün istirahat etmeleri daha uygun olacaktır.